Zelená střecha, střešní zahrada, vegetační střecha
-
střecha, kterou pokrývá vegetační souvrství s vegetací. Všechny tři pojmy vyjadřují totéž, jsou dovolené, rovnocenné a obecně zavedené.
Vegetační souvrství
-
soubor funkčních vrstev, které svými vlastnostmi a společným působením tvoří vhodné a trvalé prostředí pro život a růst rostlin.
Funkční vrstva
-
vrstva vegetačního souvrství plnící konkrétní funkci nezbytnou pro bezproblémovou trvalou existenci vegetace na střeše. Vícefunkční (polyfunkční) vrstva plní více funkcí současně (např. nopová fólie může současně plnit funkci drenážní i hydroakumulační).
Tabulka popisuje jednotlivé funkční vrstvy vegetačního souvrství:
*Nemusí být součástí vegetačního souvrství, používá se v opodstatněných případech.
**Samostatná ochranná vrstva proti prorůstání kořenů rostlin se používá spíše výjimečně, a to v případech, kdy stávající hydroizolace střechy není odolná proti prorůstání. Stává se to převážně u vegetačních souvrství zřizovaných na stávajících střechách s původní hydroizolací. U nově zřizovaných zelených střech nebo u rekonstrukcí, na kterých se předpokládá zřízení vegetačního souvrství, se dnes již používají hydroizolační výrobky (asfaltové pásy i fólie) s potřebnou odolností proti prorůstání kořenů rostlin a příslušným atestem.